Jak vybrat posilovací stroj?

Posilovací stroje, jak sám název napovídá, slouží především k posilování vybraných nebo všech partií našeho těla. Zároveň nám zvyšují fyzickou kondici a udržují naše tělo pevné a pružné. Ne každý posilovací stroj je však pro každého. Při jeho výběru se proto zaměřte nejen na to, co chcete posilovat, ale také na nosnost stroje či na to, jestli vás cviky budou bavit a neomrzí vás příliš brzy.

Každé kardio cvičení je vhodné doplnit vhodným posilovacím nářadím.

Typ posilovacího stroje

Hrazdy

Právě hrazdy jsou ideálním nástrojem pro posílení zad, prsních svalů, rukou a břicha. Jejich montáž je velmi jednoduchá a zároveň jsou cenově přijatelné.

  • Závěsné hrazdy - můžeme je pověsit na zeď nebo strop pomocí šroubů
  • Hrazdy do dveří - prokážou vám velkou službu, máte-li doma málo místa; zároveň ale raději počítejte s tím, že vám mohou poškodit zárubně dveří
  • Volně stojící hrazdy - jsou náročnější na prostor; musí být bytelné

Posilovač břišních svalů

Posilovač břišních svalů vám umožňuje docílit pevného a plochého břicha. Posilovače jsou relativně levné a nezaberou příliš prostoru.

Bradla

Bradla vám poslouží k posílení horní části těla, ale také jeho středu. Dají se na nich provozovat bulharské dřepy, přednožování a zanožování, přítahy anebo tricepsové či prsní kliky. Pořídit si můžete bradla na zeď nebo na kliky, případně také:

  • Volně stojící bradla - díky své univerzálnosti je lze umístit do každé místnosti; jsou skladná
  • Gymnastická bradla - využijete je při klasickém posilování nebo na parkour
  • Závěsná bradla na žebřiny - zavěsíte je pomocí masivních skob; dají se snadno odejmout

Posilovač nohou

Posilovač nohou zpevňuje nohy a stehna. Má odolnou konstrukci a také ho můžete snadno připevnit k multifunkčním posilovacím strojům. Mezi nejoblíbenější posilovače nohou patří leg press či stroje na předkopávání a zakopávání.

Pokaždé, když si vybíráte nějaký stroj, myslete na to, že by měl být především vyrobený z kvalitních materiálů, s nastavitelným polohováním a také s nosností, která vaši váhu převyšuje alespoň o 10 kg.

Pohlaví

Samozřejmě mohou všechny posilovací stroje využívat muži i ženy, teoreticky se na pánské a dámské nedělí. V praxi si však ženy oblíbily jiné stroje než muži a naopak.

Pro muže

Muži mají nejraději bench lavice, posilovače břicha a cyklotrenažéry. Také často platí, že se muži zaměřují spíše na zvyšování síly a objemu svalové hmoty.

Pro ženy

Naopak ženy si raději tvarují postavu a hubnou. Proto si oblíbily multifunkční věže, rotoped, eliptický trenažér nebo vibrogym.

Další oblíbené stroje

Posilovací věže

Právě posilovací věže představují univerzální, tedy multifunkční posilovací stroj, na kterém jste schopni posílit všechny partie, od nohou až po ramena. Často kombinují bench-press lavice a kladku s adaptéry na posilování nohou.

Posilovací lavice

Posilovací lavice jsou vhodné na bench cvičení, případně také na posilování břišních svalů. Výjimkou ovšem nejsou ani multifunkční lavice, díky kterým si procvičíte prsní svaly, bicepsy, břicho, stehna i bedra.

Trenažéry

Trenažérů existuje nepřeberné množství. Poslouží vám nejenom při zvyšování fyzické kondice, jako posilovač břišních svalů a dalších částí těla, ale rovněž také k aktivnímu spalování kalorií. To se může hodit především při redukční dietě.

Přemýšlíte nad tím, že byste si pořídili veslovací trenažér? Ten je skutečně v posledních letech velmi oblíbený. Jak ale vybrat ten nejlepší? Přečtěte si našeho rádce Jak vybrat veslovací trenažér.

Parametry

Nosnost a velikost

Posilovací stroje obvykle mívají minimální nosnost od 130 do 150 kg. Nejčastěji se ovšem pohybuje mezi 150 až 160 kg, není však výjimkou ani nosnost nad 400 kg. Také platí, že čím vyšší cenu za stroj zaplatíte, tím je odolnější vůči zatížení, a také nabízí lepší ergonomii a rozsah pohybu. Nezapomeňte si doma na posilovací stroj rezervovat dostatečně velký prostor, počítejte minimálně s třemi metry na délku a dvěma metry na výšku.

Konstrukce

Jak poznáte kvalitní stroj od toho nekvalitního? Především podle jeho konstrukce. Většina těch dovezených z dálného východu je zhotovená z velmi nekvalitních materiálů, které vám vydrží sotva pár měsíců. Navíc ohrožují vaši bezpečnost, snižují pohodlí při cvičení a nejsou tak účinné.

Proto si vybírejte věže, lavičky a trenažéry jen z kvalitních materiálů, s možností polohování opěrek a adaptérů. Také je dobré, když si můžete upravit posed. Levné stroje, které nedisponují téměř žádnou nebo jen omezenou možností polohování, raději vůbec nekupujte.

Nevíte, co za posilovací stroje pořídit domů? Tipy najdete také v našem článku Jak vybavit domácí posilovnu.

Závaží

Vybrali jste si posilovací stroj se závažím? Můžete si k němu doobjednat kotouče a činky s požadovanou váhou. Závaží se buď vkládá na trn anebo tvoří kompaktní sadu cihliček. Požadované zátěže dosáhnete tak, že zastrčíte kolík do vybrané cihličky.

Kompaktní sada cihliček představuje jednoduché, avšak účinné závaží.

Jenže i při nákupu závaží může nastat problém. Bedlivě si hlídejte, aby díra vyvrtaná do kotouče odpovídala průměru nakládacího trnu na stroji. V případě cihliček je zapotřebí, aby byly vyrobené z kovu a disponovaly pojezdovou vložkou, která zajistí tichý a plynulý chod. Pořídit si ovšem můžete také posilovací stroj s tlumičem plněným dusíkem. V tomto případě měníte zátěž posuvem páky po tlumiči.

Kladky a převody

O kladky a převody je nutné pravidelně pečovat. Jejich životnost závisí nejen na kvalitě použitých materiálů, ale také na zvolení správného průměru lanka. Pokud zvolíte nevhodný průměr, rychle se opotřebuje a budete ho muset vyměnit za nové. Hovoříme-li o kladkách, u nich je zase důležité osazení ložisky a pevnost materiálu, do něhož je ložisko vloženo. Raději se vyhněte plastu, který se zničí dřív, než se s novým strojem pořádně seznámíte.

Nezapomeňte, že všechny složitější stroje, například lavice a věže, potřebují pravidelný servis. Také je zapotřebí dokoupit mazací oleje, které zvyšují jejich životnost.

Příslušenství

Bez čeho se neobejdete? Respektive co dalšího vám dopomůže k vytoužené postavě a zefektivní cvičení?

  • Činky - hodí se především při budování tricepsů a bicepsů
  • Posilovací gumy - zvyšují zátěž při posilování nohou i rukou
  • Tricepsový adaptér - oceníte v případě, že si koupíte multifunkční posilovací stroj
  • Bicepsová opěra - snižuje riziko úrazu a dělá cvičení komfortnější
  • Doplňkové závaží - hodí se při posilování rukou a nohou
  • Popruh na procvičování tricepsů - kombinovatelný s kladkovými posilovacími stroji
  • Sacharidy a gainery - pomohou vám rychleji nabírat svalovou hmotu

Nejčastější otázky

Jsou hrazdy určené pro každého?

Bohužel ne. Jen pro pokročilejší sportovce, kteří už mají vybudovanou v pažích dostatečnou sílu. Pokud jste nikdy na hrazdě necvičili, v začátcích vám pravděpodobně bude k ničemu, neboť se na ní neudržíte.

Kolik místa zabere posilovací věž?

Počítejte s tím, že věž zabere minimálně 2,5 m na výšku a 3 m na šířku. Menší prostor už by znamenal nepohodlí při cvičení.

Jaká je nosnost posilovacích lavic?

Nosnost kvalitnějších lavic obvykle začíná na 120 kg. Vždy je však lepší zvolit si takovou nosnost, aby vaši váhu alespoň o 10 kg převyšovala.

Jak dlouho mi vydrží posilovací stroj?

Při správné údržbě a pravidelném odborném servisu vám může vydržet 15 let i déle. Záleží ovšem také na tom, z jakého materiálu je zhotoven.

Další užitečné články

Dostaňte se do formy